
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Polarity | Positive |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Load Regulation | 60 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 226120
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09917
Ext.Price$0.09917
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09917 | $0.09917 |
| 10 | $0.08836 | $0.88360 |
| 50 | $0.07872 | $3.93600 |
| 100 | $0.06881 | $6.88100 |
| 500 | $0.06014 | $30.07000 |
| 1000 | $0.05892 | $58.92000 |
| 3000 | $0.05772 | $173.16000 |
| 5000 | $0.05557 | $277.85000 |
